Prostata – nazywana również gruczołem krokowym – to niepozorny narząd, który ma ogromny wpływ na zdrowie mężczyzny. Chociaż jego rozmiary są niewielkie i na co dzień niewielu panów o nim myśli, prawdziwy mężczyzna powinien regularnie badać prostatę.

Funkcja prostaty

Funkcja tego narządu jest oczywista: upłynnianie konsystencji spermy. Niektórym osobom może się to wydawać mało istotne, ale problemy z prostatą mogą przełożyć się na ogólny stan zdrowia, a nawet zagrozić życiu. Wynika to z miejsca w ciele mężczyzny, w którym usytuowany jest narząd (okala cewkę moczową). Tym samym zmiany prostaty (z których część jest naturalna i wiąże się z wiekiem) mogą utrudnić oddawanie moczu, powodować ból oraz zaburzyć prawidłowe działanie całego układu płciowego.

Zapalenie gruczołu krokowego

Jedną z najczęstszych zmian prostaty, które wymagają leczenia, jest zapalenie gruczołu krokowego. W takim przypadku mężczyzna zacznie się skarżyć na to, że zwykłe oddawanie moczu stało się dla niego bardzo bolesne. Mogą temu towarzyszyć inne objawy, jak podwyższona temperatura ciała oraz ból jąder i krocza. Na szczęście zbadanie prostaty jest obecnie bardzo proste i można je przeprowadzić bez ingerencji w strukturę organizmu. Wielu mężczyzn ma opory przed tym, aby zapisać się na badanie, gdyż odbywa się ono przez odbyt. Trzeba jednak mieć świadomość, że lekceważenie takich spraw może przełożyć się na poważne problemy zdrowotne. W dodatku wcześnie wykryte zmiany gruczołu krokowego można obecnie skutecznie leczyć na wiele sposobów: operacyjnie, kuracją hormonalną, farmakologicznie.