Potencja rozumiana jako zdolność do odbywania stosunków seksualnych, występuje nie tylko u mężczyzn, choć to z nimi jest najczęściej utożsamiana. Występuje ona również u kobiet, u których działa nieco inaczej i z różnym natężeniem.

Damska potencja

Potencja u kobiet związana jest nie tylko z wiekiem, ale również z fazą cyklu miesiączkowego, a więc z poziomem dwóch głównych hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Pierwszy z nich zwiększa libido i nawilżenie pochwy, które sprzyjają odbywaniu satysfakcjonujących stosunków płciowych. Ta faza następuje na kilka dni przed owulacją i ma ułatwiać zapłodnienie. W kolejnej fazie cyklu większe znaczenie ma progesteron – hormon odpowiedzialny za utrzymanie ciąży – w czasie, w którym jego stężenie w kobiecym organizmie jest największe, potencja ulega obniżeniu, a panie mają mniejszą ochotę na seks.

Męska potencja

U mężczyzn właściwy poziom potencji można rozpoznać nie tylko po sprawności seksualnej. W przypadku panów, oznacza on zdolność do pojawienia się erekcji zarówno w sytuacjach intymnych, jak również tzw. porannych wzwodów, będących oznaką zdrowia seksualnego. U zdrowego mężczyzny poziom potencji jest względnie stały, a obniżeniu ulega po wejściu w andropauzę. W tym czasie w męskim organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które mają wpływ na sprawność seksualną, libido i potencję.

Problemy z potencją

Kłopoty z potencją występują nie tylko wśród mężczyzn. Odczuwają je również kobiety, które podobnie jak mężczyźni są podatne na życiowe problemy oraz zmiany hormonalne, również te spowodowane stosowaniem hormonalnej antykoncepcji.