Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
06 04

Kluczowe dania na wynos

  1. Opcje hormonalnej kontroli urodzeń nie wydają się być powiązane ze zwiększonym ryzykiem poważnych problemów zdrowotnych u większości kobiet.
  2. Badacze przeanalizowali 58 metaanaliz w poszukiwaniu tych wniosków.

  3. Eksperci twierdzą, że wyniki są uspokajające.

Pomimo powtarzających się dowodów, że hormonalna kontrola urodzeń jest w dużej mierze bezpieczna dla kobiet, nadal istnieją obawy, czy te leki są powiązane z wieloma poważnymi i niebezpiecznymi skutkami zdrowotnymi. Obecnie duży przegląd naukowy wykazał, że przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji nie wydaje się być związane ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, ryzykiem raka i innymi poważnymi negatywnymi zagrożeniami dla zdrowia.

W przeglądzie zbiorczym, który został opublikowany w JAMA Network Open, przeanalizowano dane z 58 metaanaliz randomizowanych badań klinicznych i badań kohortowych, w których analizowano 156 powiązań między stosowaniem hormonalnej kontroli urodzeń a złymi wynikami zdrowotnymi u kobiet. Zobacz tutaj

Naukowcy odkryli, że u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję „nie było powiązań z niekorzystnymi skutkami, w tym ryzykiem sercowo-naczyniowym i rakiem”, poparto wysokiej jakości dowodami. Odkryli, że wszystkie istniejące zagrożenia związane z kontrolą urodzeń – takie jak krzepnięcie krwi – pozostały takie same.

Przegląd, jak uzyskać kontrolę urodzeń

W dobrych wiadomościach przegląd wykazał, że stosowanie wkładki domacicznej uwalniającej lewonorgestrel pomogło zmniejszyć polipy endometrium, zwykle nienowotworowe narośla przyczepione do wewnętrznej ściany macicy.

Wyniki tego przeglądu parasolowego potwierdziły istniejące wcześniej zrozumienie zagrożeń i korzyści związanych ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych” – podsumowali naukowcy. „Ogólnie rzecz biorąc, związki między stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych a ryzykiem sercowo-naczyniowym, ryzykiem raka i innymi poważnymi niepożądanymi skutkami zdrowotnymi nie zostały poparte dowodami wysokiej jakości”.

Hormonalna kontrola urodzeń wciąż niesie ze sobą pewne ryzyko

Hormonalna kontrola urodzeń, która obejmuje pigułkę, plaster, pierścień i niektóre wkładki domaciczne, zawiera pewną formę hormonów, które pomagają zapobiegać ciąży. Najpopularniejszymi rodzajami hormonalnej antykoncepcji są łączone hormonalne metody antykoncepcji, które zawierają estrogen i progesteron.

Połączone hormonalne metody antykoncepcji uwalniają do organizmu estrogen i progestynę (syntetyczną formę progesteronu). Zapobiegają głównie ciąży poprzez zatrzymanie owulacji, ale także zagęszczają śluz w szyjce macicy, aby utrudnić plemnikom dostanie się do macicy i rozrzedzenie błony śluzowej macicy.

Jakie są skutki długoterminowej kontroli urodzeń?

Połączone hormonalne metody antykoncepcji są uważane za bezpieczne dla większości kobiet, ale wcześniejsze badania wykazały, że wiążą się z nieznacznie zwiększonym ryzykiem zakrzepicy żył głębokich (DVT), zawału serca i udaru mózgu.

Ryzyko jest wyższe u niektórych kobiet, w tym kobiet w wieku powyżej 35 lat, które palą więcej niż 15 papierosów dziennie lub kobiet z kilkoma czynnikami ryzyka chorób serca, takimi jak:

  1. Wysoki cholesterol

  2. Wysokie ciśnienie krwi
  3. Cukrzyca

  4. Historia udaru mózgu

  5. Zawał serca
  6. ZŻG
  7. Historia migrenowych bólów głowy z aurą

Eksperci twierdzą, że wyniki są uspokajające

Od lat wiemy, że złożone hormonalne środki antykoncepcyjne są naprawdę bezpieczne i dobre” – powiedziała Verywell Mary Jane Minkin, profesor kliniczny położnictwa, ginekologii i nauk o reprodukcji w Yale Medical School.

Powiedziała, że ​​najważniejszą rzeczą, na którą kobiety muszą zwracać uwagę, jest palenie podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, co „jest szkodliwe dla serca i zakrzepów krwi, szczególnie w wieku powyżej 35 lat” – powiedział Minkin. Dodała jednak, że „dla większości innych osób jest wiele korzyści”.

Należą do nich pomoc w zapobieganiu ciężkim miesiączkom i intensywnym skurczom, a także zapobieganie ciąży, powiedział Minkin. W rzeczywistości złożone hormonalne środki antykoncepcyjne faktycznie zmniejszają ryzyko raka jajnika nawet o 50%, zauważył Minkin.

Poznaj korzyści, zagrożenia i skutki uboczne pigułki antykoncepcyjnej

Ekspert ds. zdrowia kobiet Jennifer Wider, MD, powiedziała Verywell, że wyniki badania są dla niej bardzo uspokajające. „Czasami w różnych badaniach klinicznych wyniki i wnioski mogą być niejasne, a nawet sprzeczne” – powiedziała. „Ten przegląd dotyczył wzorca, który pojawił się w wielu, wielu badaniach i wyciągnął właściwe wnioski”.

Wider powiedział, że najnowsza analiza „dodaje i podkreśla wcześniejsze wnioski na temat zalet i wad stosowania środków antykoncepcyjnych. Oferuje również bardzo wysokiej jakości dowody na to, że antykoncepcja hormonalna nie jest bezpośrednio związana z rakiem, chorobami serca i innymi poważnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi”.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj swój komentarz