Istnieje specyficzny rodzaj sprężarek, zwanych ekshaustorami. Ich najważniejszą cechą jest wartość ciśnienia ssawnego i tłocznego. Przy wlocie panuje niesłychanie niskie ciśnienie, o wiele mniejsze od atmosferycznego. Natomiast w okolicy wyjścia ze zbiornika jest ono niewiele wyższe. Ciśnienie tłoczne stanowi jedno z podstawowych kryteriów podziału ssaw. Wiele urządzeń opracuje przy nacisku zbliżonym do atmosferycznego. Jakkolwiek co poniektóre pompy potrzebują tak zwanej próżni wstępnej. Reprezentatywnym parametrem jest wydajność. Informuje, jaką objętość gazu sprężarka potrafi usunąć w wyznaczonym czasie. Przy zakupie powinniśmy też zwrócić uwagę na szybkość pompowania medium. Wszystkie te cechy będą decydować o przyszłym użyciu pompy.
Sprzęty dzielimy na cztery kluczowe kategorie. Pierwsza z nich to ekshaustory rotacyjne. Wyróżniamy tu wersję molekularną i wyporową. Przykładem maszyny kondensacyjnej jest skraplacz bądź też kriopompa. Ssawy pułapkowe mieszczą pompy jonowe, sublimacyjne oraz absorpcyjne. Ostatnia grupa dzieli się na ekshaustory dyfuzyjne oraz strumieniowe. Obfity wybór artykułów świadczy o ich szerokim zastosowaniu w przemyśle, nauce oraz życiu codziennym – dlatego przetestuj kompresory śrubowe. Istnieje sporo rozwiązań technicznych w sprężarkach. W następstwie tego możemy rozróżnić tak wiele ich typów. W przemyśle często występują maszyny wyporowe.
Newralgicznym szczegółem bodowy jest szczelny cylinder i poruszający się tłok. Szczególny wał wprawia w ruch cały układ. Odsunięcie tłoka powoduje zassanie gazu do zamkniętego zbiornika. Kolejnym etapem jest kompresja medium. Przesuwając się do przodu, szczegół tłoczny zmniejsza objętość czynnika. W wyniku tego procesu wzrasta gęstość gazu, inaczej też jego ciśnienie. W bardziej złożonych konstrukcjach do sprężania używa się obie ściany tłoka. Stąd jesteśmy w stanie rozróżnić maszyny o pracy jedno lub ewentualnie dwustronnej. Sprężarka wyporowa może mieć rozmaitą budowę.
W przypadku urządzeń śrubowych, rolę tłoka pełnią odpowiednie wirniki. Są to bez zarzutu dostosowane do siebie śruby. Wprawione w ruch, są w stanie niezmiernie łagodnie sprężyć dowolny gaz. Natomiast w sprężarkach tłokowych mamy do czynienia z sztampową formą tłoka. Najczęściej machiny śrubowe są o wiele mniejsze, i znajdują zastosowanie w laboratorium. Wersja tłokowa pojawia się w gabinetach lekarskich oraz przemyśle. Interesującym przykładem sprężarki jest konstrukcja spiralna. W zbiorniku znajdują się dwie spirale. Jedna z nich zostaje wprawiona w ruch, przyczyniając się do sprężania gazu.