Zakup akcji, obligacji, ETf-ów lub innych papierów wartościowych wiąże się z bardzo wysokim poziomem ryzyka. Ci inwestorzy, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia i decydują się na rozpoczynanie swojej przygody z tym rynkiem, niejednokrotnie bardzo szybko tracą nawet wszystkie zainwestowane przez siebie środki. Na szczęście, istnieje wiele porad i wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie. Najważniejsze porady i wskazówki przedstawiamy w niniejszym poradniku.
Inwestycje na giełdzie – najważniejsze informacje
Inwestycje giełdowe cieszą się dużą popularnością. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, iż dzięki nim można w teorii uchronić swój kapitał przed negatywnymi skutkami inflacji. Jest to możliwe, jednak tylko wtedy, gdy do realizowanych inwestycji podchodzimy w sposób rozsądny.
Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, jak inwestować na giełdzie. Przede wszystkim należy dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jak działa giełda. Oprócz tego istotne jest poznanie charakterystyki poszczególnych produktów inwestycyjnych – każdy z nich cechuje się nieco innym poziomem ryzyka, możliwościami zarobku itd. Ważne jest także to, na jaką platformę inwestycyjną się zdecydujemy. Są to wyspecjalizowane portale, za których pośrednictwem można kupować wybrane papiery wartościowe. Najlepiej jest stawiać na te o ugruntowanej pozycji i cieszące się pozytywnymi opiniami wśród klientów.
Sposób na zmniejszenie ryzyka – dywersyfikacja!
Wśród dostępnych sposobów na to, jak zmniejszyć ryzyko towarzyszące zakupowi akcji czy funduszy ETF, jednym z najbardziej znanych jest dywersyfikacja. Sprowadza się ona do tego, że osoba kupująca akcje powinna stawiać na to, by były one jak najbardziej różnorodne.
Chodzi o to, by pochodziły od firm z różnych branż i sektorów, np. bankowego, technologicznego, spożywczego, odzieżowego itd. Wówczas tworzy się zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. On z kolei zmniejsza ryzyko w momencie pojawiania się spadków notowań firm z konkretnych sektorów gospodarki. Każdy inwestor, który posiada akcje od znacznej liczby firm z rozmaitych sektorów, ma dużo większe szanse na odniesienie sukcesu.
Dywersyfikacja krótkoterminowa i długoterminowa
Istnieją dwa podstawowe rodzaje dywersyfikacji: krótkoterminowa oraz długoterminowa. Ta pierwsza polega na tym, że inwestujemy w akcje firm z jednego sektora. Ma ona na celu zminimalizowanie ryzyka wynikającego z posiadania akcji tylko jednej spółki. W tym przypadku zakłada się, że gdy traci jedna ze spółek w danym sektorze, to inne zaczynają zyskiwać.
Z kolei długoterminowa dywersyfikacja ryzyka ma na celu inwestowanie w spółki z różnych branż. Inwestor posiada wówczas akcje spółek z sektora technologicznego, finansowego, energetycznego, spożywczego itd. Specjaliści wskazują, że wybierając tę formułę dywersyfikacji jesteśmy lepiej chronieni przed rynkowymi wstrząsami, np. znaczną inflacją, spowolnieniem gospodarczym itd.