Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkiem

Okres Bożego Narodzenia to wiele zwyczajów i tradycji, jakie są z nami od lat. Wiele osób nie wyobraża sobie tego czasu bez łamania się opłatkiem, i faktycznie we wszystkich domach te niewielkie, białe chlebki się pojawiają. Bo przecież opłatki to nic innego jak mąka zmieszana z wodą, a następnie krótko wypieczona w gorącym piecu.

Symbolika opłatka jest bardzo duża, a jego spożywanie rozpoczęło się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. To właśnie wtedy opłatek zyskał miano symbolu komunii duchowej, zabierać go też zaczęto dla osób, które z różnych przyczyn nie mogły brać udziału w nabożeństwie.

Wraz z upływem czasu opłatek się też stał symbolem wigilijnego pojednania, co interesujące nie tylko w naszym kraju, ale też innych. Zwyczaj dzielenia się opłatkami praktykowany jest bowiem między innymi we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ składają się one jedynie z dwóch składników, czyli wody i mąki.

Po dobrym wymieszaniu taka masa następnie jest prasowana na cieniutkie płaty i wypiekana przez kilka minut w piecu. Następnie płaty te są cięte, pakowane i rozsyłane do sklepów i kościołów. Tradycyjne opłatki produkcja opłatków mają kolor biały, i takie właśnie pojawiają się na naszych stołach, ale można też dostać w różnych kolorach, przeznaczone dla zwierząt. Niejednokrotnie na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, wykonuje się to za pomocą odpowiednich matryc. Takie motywy przeważnie mają charakter religijny, lecz też spotyka się świeckie, takie jak zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY