Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
16 02

Muzyka jazzowa zaistniała już na początku XX wieku. Charakteryzuje się taktem synkopowanym i wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, iż pierwsi muzycy jazzowi, jakimi byli afroamerykanie nie znali nut. Kwintesencją tej muzyki jest sprawne „bawienie” się taktem, zachowując jego lekkość oraz sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się parę odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do legendarnych muzyków należy z pewnością Jan Garbarek, norweski saksofonista, lecz polskiego pochodzenia.

Najszerzej asocjowanym muzykiem, jest natomiast Louis Armstrong, trębacz, jaki zmarł w 1971 roku, jeśli gra toczy się zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich znany z imponującej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski dotarł w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

W czasie stalinizmu był jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dziś granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszelkich muzyków – istotne są też właściwe wyposażenia, jak scan speak głośniki. Sama muzyka natomiast ma się odpowiednio i chociaż liczba słuchaczy zmalała, to bez ustanku są jeszcze kluby w których grany jest jazz. Pierwszymi muzykami grającymi bluesa, byli afroamerykanie wywodzący się z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dosyć starą muzyką, jej zalążki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce tematyką jest troska, niezadowolenie. A on może mieć równe przyczyny, jak niespełniona miłość, czy niezadowolenie ze społeczeństwa, nierówności rasowych. Samo słowo blues w języku angielskim oznacza rozpacz.

Pierwotnie blues był tylko śpiewany, dopiero w dawnym wieku zaczęto dodawać kolejne instrumenty. Najodpowiedniej legendarnym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o jakim mówi się, że jest królem tej muzyki. Blues poprzez lata mocno się rozwinął, powstało dużo odłamów. Najsławniejszym, lokalnym bluesrockowym zespołem jest bez kwestionowania Dżem, którego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się ikoną tej muzyki. Dżem gra nadal, niemniej jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się niesłychanie odpowiednio i w dalszym ciągu przyciąga wielu entuzjastów. Wciąż są kluby gdzie grana jest jedynie ta muzyka.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj swój komentarz